W czerwcu 2019 Katowickie Koło Partii Zieloni rozpoczęło akcję “Miasta bez plastiku”.
Ponieważ wszędobylski plastik staje się coraz większym problemem, postanowiliśmy zaapelować do włodarzy miast województwa śląskiego o podjęcie stosownych decyzji o odejściu od plastiku jednorazowego użytku w urzędach, od używania go w czasie imprez finansowanych przez miasta regionu. A także o podjęcie akcji edukacyjnych mających uświadomić skalę problemu mieszkańcom.
Bezpośrednim impulsem dla nas była podobna akcja podjęta przez naszego kolegę z Koła Zielonych w Płocku – Arka Gmurczyka.

Do chwili obecnej przy zaangażowaniu członkiń i członków naszego koła udało nam się złożyć osobiście lub drogą mailową petycje w wielu miastach regionu.
Nasz apel dotarł już do: Katowic, Dąbrowy Górniczej, Piekar Śląskich, Bytomia, Rudy Śląskiej, Czeladzi, Będzina, Gliwic, Bielska Białej, Mysłowic, Jastrzębia Zdroju, Mikołowa, Zawiercia, Zabrza, Świętochłowic, Tarnowskich Gór, Jaworzna, Cieszyna, Żywca, Lublińca, Wisły, Ustronia, Radzionkowa, Pszczyny, Żor, Orzesza, Tych, Rybnika, Wodzisławia, Toszka.
Do akcji dołączyło także Częstochowskie Koło Partii Zieloni – w związku z czym apel dotarł także do Częstochowy.
Niektóre miasta, jak Sosnowiec, podjęły już pewne uchwały zmierzające do ograniczenia plastiku, co jest wspaniałą wiadomością, ale bedziemy apelować o rozszerzenie akcji także o działania edukacyjne, gdyż musimy ograniczyć stosowanie plastiku w dużo większym zakresie.
Mamy już pierwsze pozytywne reakcje na nasz apel. Będziemy rozmawiać na ten temat z Panem Prezydentem Dabrowy Górniczej, a następnie, mamy nadzieję, przedstawimy naszą petycję na posiedzeniu Rady Miasta w Dąbrowie Górniczej.
Dotarły do nas informacje, że Radni Bytomia podjęli właśnie uchwałę na czerwcowej sesji Rady Miasta o ograniczaniu używania plastiku. Bardzo nas to cieszy, gdyż taki jest cel naszej akcji, natomiast zasadnym byłoby wspomnienie, że decyzja ta zbiegła się w czasie z przedłożeniem petycji i w uzasadnieniu swojej decyzji radni przytaczają dokładnie nasze argumenty.
https://bytomski.pl/polityka/23884-bytom-bedzie-bardziej-eko-radni-powiedzieli-nie-plastikowi

Rozbawiła nas natomiast reakcja portalu beskidy.news w związku z wpłynięciem naszej petycji do władz Żywca. Rozważania typu: “dlaczego apeluje akurat Koło Katowickie Partii Zieloni?”, “dlaczego właśnie Żywiec?”, “czy ma to związek z głośnym tematem spalarni śmieci?”. Już spieszymy z wyjaśnieniem: Katowickie Koło Partii Zieloni jest główną strukturą Partii Zieloni na Śląsku i w Zagłębiu. Działamy na terenie województwa śląskiego, troszczymy się o cały nasz region, nie tylko Katowice, dlatego chcemy aby nasz apel dotarł do jak największej ilości miast. Został więc wysłany zarówno do Żywca jak i do wielu innych miejscowości. I nie skończyliśmy jeszcze naszej akcji.

https://zywiec.beskidy.news/zdrowie/5577

Dla pełnego wyjaśnienia: drugim kołem PZ działajacym od kilku miesięcy na terenie województwa śląskiego jest Koło Częstochowskie, działające bardziej lokalnie.

Mamy nadzieję, że nasza akcja “Miasta bez plastiku” znajdzie pozytywny odzew i przyczyni się do większej dbałości o nasze środowisko.
Uczestnicy akcji: Grażyna Kulik, Ewa Skotalczyk, Bartłomiej Wrębiak, Krystian Mrukwa, Piotr Ligenza, Ania Matus, Roman Namor, Maciej Psych Smykowski