Aby zakończyć spory w ramach nazwy placu pod dworcem w Katowicach Maciej Smykowski, przewodniczący koła katowickiego zaproponował aby zmienić nazwę z obecnego placu Kaczyńskich – na plac Szewczyka Dratewki.

Jak wiadomo Szewczyk Dratewka jest postacią bajkową, dlatego nie trzeba badać w IPNie jego przynależności politycznej. Szewczyk Dratewka występuje w dwóch popularnych bajkach: w jednej jako prawdziwy patriota pokonuje złego smoka atakującego podwaliny państwowości polskiej, w drugiej – opartej na motywach ludowych – występuje jako przedstawiciel warstwy robotniczej, obdarzony czułością na sprawy przyrody. Mamy nadzieję, że pomoże to zadowolić większość mieszkańców miasta.

Urzędy innych miejscowości w Polsce wspierają tę postać co można ocenić między innymi po wsparciu budowy pomnika Szewczyka Dratewki.

Pomnik Szewczyka Dratewki fot.: Stanisław Ludwiński (cc 3.0 pl)

Związek z Katowicami również jest wyraźny. Nie dość że w przedszkolach od lat przedstawiana jest ta postać, to również Instytucją Kultury Katowice – Miasto Ogrodów wsparła ostatnio przedstawienie o tym właśnie tytule, potęgując wpływ mentalny tej postaci na mieszkańców miasta.

Jako koło katowickie Partii Zielonych przychylamy się do tego pomysłu i prosimy o jego wsparcie głosami osób związanych z Katowicami.

Petycja w sprawie zmiany nazwy placu w Katowicach

Petycja jest zamknięta.

Data końcowa: Apr 21, 2019

Zebrane podpisy: 627

Cdel podpisu: 100

627 signatures

Podpisując petycję – wyrażam zgodę na jej złożenie oraz zgadzam się na informowanie pocztą elektroniczną na temat dalszych działań Partii Zieloni w sprawach związanych z ekologią i sprawami społecznymi. Administratorem danych jest Partia Zieloni, do czasu prowadzenia kampanii ekologicznych. Każda osoba ma prawo do: sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu lub przeniesienia danych. Zgodnie z Rozporządzeniem RODO ma prawo do wniesienia skargi.
najnowsze podpisy
627Barbara Niedźwiecka
626Jolanta Szymura
625Ania Piowczyk
624Aleksandra Gabała
623Stanisław Suchy
622Tadeusz Paulus
621Katarzyna Gandzel
620Ewelina Koza
619Iwona Dratwińska
618Ewa Lewandowska
617Dorota Szymura
616Anna Kasprzyńska
615Aleksandra Pindel-Gajda
614Anna Gorgoń
613Damian Matyszczak
612Anna Bieniek
611Katarzyna Kościelny
610Jakub Głowa
609Grzegorz Kubiesza
608Agnieszka Stachura
607ewa suwińska
606Tomasz Grząślewicz
605beata lewek
604Łukasz Musioł